Luxpower 14kW Single Phase Eco Hybrid Inverter (SNA14000)
Regular price R 18,000.00
Regular price R 20,000.00 Sale price R 18,000.00
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Low stock: 8 left
General Data
• 2 MPPT with 4 Strings, Maximum 24kW PV input
• Maximum Charging / Discharging Current 250A
• Off-Grid application with 12kW Output Power
• Dual AC Output Ports for multiple load connections
• Integrated Load and Battery Breaker
• PV, AC & Generator wake up Battery
• Supports up to 16 Units in Parallel
• Dedicated Generator Port
• Up to 19.2kW Gen / AC Coupling Input
• Auto Generator Start and Stop control
General
  • Model: SNA 14000 Eco Hybrid
  • Battery voltage: 48VDC.
Features:
  • 2 MPPTs with 4 strings, Max. 24kW PV input
  • Max. charging and discharging current: 250A
  • Off-grid application for high demand with 12kW output power
  • Separate GEN port
  • Integrated Design with Load and Battery Breaker
  • PV or AC or Generator wake up battery
Inverter Output
  • Waveform: Pure Sinewave
  • Rated Power: 14000W
  • Parallel Capability: Yes
  • AC Voltage Regulation (Battery Mode): 230VAC ± 5% @ 50/60Hz
  • Surge Power: 24000w
  • Efficiency (Peak): 93.5%
  • Transfer Time: <10ms @ Single and Parallel
Solar Charger
  • Maximum PV Array Power: 24000W.(12000w per MPPT)
  • 2 MPPT Controllers with 2 Inputs each
  • MPPT Range @ Operating Voltage: 120VDC ~44O VDC.
  • Maximum PV Array Open Circuit Voltage: 480VDC.
  • Start Up Voltage: 100vdc
  • Maximum Efficiency: 98%.
  • Maximum Solar Charge Current: 35A/35A.
AC Charger
  • Charge Current: 250A.
  • AC Input Voltage: 230 VAC.
  • Frequency Range: 50Hz/60Hz (Auto sensing)